Вести

ИТ компаниите со најголем интерес за трошење на европските пари. Повик од Европската мрежа на бизнис можности- малите и средни претпријатија почесто да се пријавуваат за проекти.
Над 5.000 мали и средни компании побарале совет и услуги од Европската мрежа на бизнис можности. Но, сѐ уште е мал бројот на фирмите кои пријавиле проекти финансирани со програмите на Европската унија и ги искористиле европските пари. Од Европската мрежа на бизнис можности велат дека вмрежувањето на компаниите обезбедува интернационализација на бизнисите. Лани, најголем интерес за европските проекти покажале ИТ компаниите.

Преку Европската мрежа во изминатите две години 137 компании од странство покажале интерес за соработка со македонски фирми, а реализирани биле 36 партнерства. Малите и средни претпријатија секојдневно добиваат совети од експертите од мрежата целта е унапредување на нивната иновативност и раст.

Европската мрежа на бизнис можности во Македонија е дел од најголемата мрежа за поддршка на мали и средни претпријатија, вклучена во европските програми „Косме“ и „Хоризонт“, која на фирмите им нуди помош за искористување на можностите на европскиот пазар.

На седницата како пред точки ќе бидат разгледани состојбите и напредокот во процесот на европска интеграција, користењето и имплементацијата на фондовите од ЕУ, Статусот на реализација на приоритетите на Република Македонија за влез во НАТО и Статусот на реализација на Рамковниот договор.Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи 53-та седница, на чиј дневен ред се 73 точки.

На седницата како пред точки ќе бидат разгледани состојбите и напредокот во процесот на европска интеграција, користењето и имплементацијата на фондовите од ЕУ, Статусот на реализација на приоритетите на Република Македонија за влез во НАТО и Статусот на реализација на Рамковниот договор.

На дневен ред се и повеќе информации, меѓу кои и Информацијата за можноста за изменување на Законот за работните односи во насока на кратење или елиминирање на обврската за објава на оглас за вработување, како и Информацијата за изградба на центар за деца со аутизам во Скопје.

Пред членовите на Владата ќе се најдат и инвестициски програми, финансиски планови и предлог- одлуки за повеќе јавни институции и претпријатија.

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата, Федерика Могерини ќе ја презентираат Стратегијата за Западен Балкан. Македонија очекува да добие јасна европска перспектива и заедно со Србија и Црна Гора во 2025-та година да стане дел од ЕУ. Годинава се очекува датум за преговори. Според стратегијата, за Македонија и Албанија почеток на преговорите во 2019-та.Европската унија сака да ја врати довербата во процесот на проширување кон сите држави од Западен Балкан и на најнапредните земји во тој процес да им понуди можна временска рамка, според која, кон крајот на 2025-та година би можеле да станат членки на Европската унија. Тоа би требало да биде главната позитивна порака од Стратегијата за проширување, која ќе биде објавена попладево во Стразбур.

Но, зборувајќи за иднината на ЕУ, во расправата со премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, непосредно пред објавувањето на стратегијата нагласи:

„Не е точно, не е точно кога се зборува дека јас или Комисијата рековме дека до 2020 година ќе биде датумот кога Србија и Црна Гора треба да бидат подготвени за членство. Тоа е датум кој треба да влее оптимизам и надеж и да ги охрабри да продлжатна патот кон Европа. Јас реков дека пред 2019 нема да има проширување и тоа ги вознемири духовите, сега сите се возбудуваат дека е наведен тој индикативен датум за Србија и Црна Гора.“

Притоа Јункер јасно им порача на на европратениците:

„Но мора да се одлучите или сакате проширување кон државите од Западен Балкан, или не сакате, а јас би сакал државите од Западен Балкан да можат да станат членки на ЕУ во моментот кога ќе ги исплонат сите услови, сега тие не ги исполнуваат и треба да направат сѐ за да ги исплонат. Ние имаме обврска да им помогнеме да го поминат тој тежок пат.“

Претседателот на Европската комисија, на крајот инистираше на потребата од решавањето на граничните и билатералните конфликти на земјите канидати пред да станат членки на ЕУ, нагласувајќи дека ниту една земја од Западен Балкан нема да влези во Унијата пред да ги реши своите спорови со соседите.

Задачата да ја претстават Стратегијата ќе ја имаат високиот комесар на ЕУ за заедничка надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Нацрт- стратегијата досега претрпе повеќе измени. Според извори кои имале увид во последната верзија, сите земји од Западен Балкан сега рамноправно се спомнуваат како „шесте партнери од Западниот Балкан“ (или западнобалканска шесторка – WB 6).

Според истите извори, во Стратегијата е наведено дека сите земји во регионот еден ден ќе станат членки на ЕУ, но не во состојбата во која се денес. Наводно, во последната верзија на документ повеќе не се спомнуваат датуми, освен 2025-та година, како можна година за проширување, но „по испорака на реални и одржливи реформи и дефинитивни решенија за спорови со соседите“.

Значи, 2025-та не значи краен рок, туку „отворена перспектива“, „процесот ќе остане заснован исклучиво на заслуги и само ако се исполнети условите, тогаш 2025-та година може да биде реален датум за пристапување“, се потенцира во Стразбур.

Најважните елементи на Стратегијата ќе бидат повиците за решавање на билатералните спорови пред зачленувањето во ЕУ.

Во стратегијата се потенцирала и нужноста од искоренување на организираниот криминал и корупцијата, регионалната соработка и помирување, деполитизација на судството, транспарентност, почитување на слободата на медумите, а биле наведени и конкретни акциски планови со кои ЕУ ќе помогне во развој на регионот за да може тој што побрзо да се доближи до стандардите на ЕУ, а како што рече и Јункер посебно внимание се обрнува на решавањато на граничните спорови.

Во неа се укажува и на потребата да се работи повеќе на решавањето на судбината на исчезнатите во текот на војните и на надминување на разликите од минатото, кои и по 25 години сѐ уште се присутни.

Досега повеќе држави на Европската комисија ѝ испратија свои сугестии во однос на она што треба да биде наведено во Стратегијата во однос на различни теми. Претседателот на ЕК доби писмо и од 12 земји (Австрија, Чешка, Шпанија, Ирска, Италија, Литва, Латвија, Унгарија, Малта, Полска, Словачка и Словенија), кои предлагаат еднаш годишно да се одржува самит на ЕУ со шесте земји од Западен Балкан.

Тие предлагаат ресорните министри од „шесторката“ да учествуваат на министерските состаноци на ЕУ по прашањата за заштита на околината, здравството, трговијата и надворешна политика. Според земјите предлагачи, тоа ЕУ „не би ја чинело ништо“, а би имало големо политичко влијание и би било корисно и за земјите од регионот и за репутацијата на Унијата.

„Членство на Македонија во Унијата до 2025 година “- вицепремиерот Османи очекува јасна европска перспектива со Стратегијата за проширување. Најава за посета на Јункер и на Могерини.Македонија очекува да добие датум за преговори со Европската унија во јуни и членство до 2025-та, оцени вицепремиерот Османи најавувајќи ја стратегијата за проширување со земјите од Западниот Балкан што Европската комисија ќе ја објави утре во Стразбур. За нас е позитивно што ќе добиеме временска рамка за приклучување кон Унијата, оценува Османи.По евентуалното почнување на преговорите, Македонија брзо ќе може да отвори поглавја бидејќи нашето законодавство веќе во голема мера е прилагодено со европското, истакнува вицепремиерот.Коментирајќи ја претстојната посета на претседателот на ЕК на Македонија кон крајот на месецот, во Брисел велат дека регионот од голема важност за стабилноста.Вицепремиерот Османи не сакаше да ги коментира протестите во Грција зашто Владата е посветена на воспоставување на добри меѓусоседски односи со сите соседи и на остранување на пречката со Грција. Вицепремиерот очекува утре во платформата на Комисијата да се потврди европската перспектива на земјите од Западен Балкан.

Од полноќ, литар Еуросупер БС- 95 и 98, дизелот и ектралесното масло за домаќинство поскапуваат за денар. Истовремено килограм мазаут поскапува за половина денар.Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,71%. Од полноќ, литар Еуросупер БС- 95 и 98, дизелот и ектралесното масло за домаќинство поскапуваат за денар. Истовремено килограм мазаут поскапува за половина денар.

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 67,50 ден/лит, малопродажната цена на Еуросупер БС-98 изнесува 69,50 ден/лит, малопродажната цена на Еуродизелот изнесува 60,50 ден/лит, додека малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 49,00 ден/лит.

Причина за корекциите се растот на берзанската цена на суровата нафта во изминатите 14 дена за 4,54%,како и понискиот курс на доларот во однос на денарот за 1,44%.

Повторно одложен почетокот на судењето на Љупчо Стојановски, кој се товари за обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Се чека вештачењето за психичката состојба на дедото на починатата Тамара. Инцидентот се случи на први јуни, мината година пред Министерството за здравство на денот на примопредавањето на функцијата министер. Стојановски е во притвор.Скопска Апелација ја прифати жалбата на обвинителството за издвојување на психијатриското вештачење на дедото на Тамара, Љупчо Стојановски, кој се обиде да го убие екс- министерот Никола Тодоров.

Неговата адвокатка рече дека останува на приговорот дека психичката состојба на обвинетиот ја вештачеле лекари со истечени лиценци. Сега судот до наредното рочиште треба да обезбеди од Министерството за правда одговор дали лиценците на двајцата вештаци се нови или продолжени.

Процесот почна од почеток поради промени во судечкиот совет. Стојановски е обвинет за убиство во обид. На 1-ви јуни минатата година со пиштол кој нелегално го поседувал, испукал еден проектил кон тогашниот министер пред влезот на зградата на министерството каде што требаше да изврши примопредавање на функцијата.

Беше е уапсен на самото место. Судија на претходна постапка му определи мерка притвор. Неговата внука Тамара почина од деформации на ’рбетот и не ја дочека операцијата во странство.

Посредникот во преговорите за името Метју Нимиц во наредните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје, објави грчката телевизија ЕРТ. Од кабинетот на медијаторот засега нема официјална потврда. Предлогот што Нимиц го испорача, треба да го анализираат македонската и грчката влада. Викендов во Скопје и во Солун протести. Премиерите Заев и Ципрас во среда на маргините на самитот во Давос ќе имаат билатерална средба, прва откако се на чело на извршната власт.По средбата на македонскиот премиер Зоран Заев со грчкиот колега Алексис Ципрас во среда во Давос, за десетина дена според грчкиот јавен сервис ЕРТ, се очекува и посетата на медијаторот Метју Нимиц на Скопје и на Атина. Според најавите, македонската и грчката влада треба да го анализираат предлогот на Нимиц што им го достави на преговарачите Наумовски и Василакис.

По вчерашниот протест во Солун одржан под мотото Македонија е една и грчка, кадешто околу 90.000 Грци рекоа „НЕ“ за терминот Македонија во решението, а меѓудругото беше запалено и нашето знаме, со реакција се јави Македонското министерство за надворешни работи, но и грчките политички партии.

Од Македонското МНР истакнаа дека Владата на Македонија останува посветена на мерките за градење доверба со цел решавање на отворените прашања и изразуваат жалење за како што велат изолираните инциденти, како вчерашниот во Солун.Од македонското МНР велат и дека мнозинството граѓани сакаат да развиваат пријателски односи што ќе ја унапредат билатералната соработка.

Од најголемата грчка опозициска Нова Демократија, пак, која што во моментов е за 10 проценти популарна од владеачката Сириза, велат дека масивниот народен протест во Солун, на кој што присуствуваа и нивни пратеници, го покажува незадоволството на граѓаните поради неспособноста на Владата за одбрана на националните итнереси. Лидерот на партијата Кириакос Мицотакис, изјави дека импресивното учество на протестот ја покажува големата чуствителност на Грците за ова прашње, која што и тој ја споделува.Владата работи во насока на наоѓање на решение што ќе ги заштити интересите на земјата и стабилноста на Балканот, наспроти неодговорноста и национализмот, одговорија од владеачката Сириза. Прашањето за името е главна тема и во грчките медиуми, кои што речиси едногласно анализираат дека двете влади лесно ќе се договорат за новото име, но проблем ќе претставува обезбедувањето на јавна поддршка и политички консензус во обете земји.

Весникот „То Вима“ информира содржи корисни елементи за Атина, па затоа владата повикувала на национално единство. Ораганизаторите на вчерашниот протест на кој што беа забележани и пратеници на владиниот коалициски партнер Независни Грци, најавија нов протест во Атина, закажан за 4- ти февруари.

Американскиот Сенат го одложи за денеска гласањето за привременото финансирање на сојузната влада. Сѐ уште нема договор меѓу Републиканците и Демократите.Американскиот Сенат за денеска на пладне, по локално време го одложи гласањето за евентуален договор кој би го прекинал делумното затворање на федералната администрација. Републиканците и Демократите доцна синоќа не успеаја да постигнат компромис.

„Имавме неколку разговори кои ќе продолжат, сѐ уште останува да се постигне договор кој ќе биде прифатлив за двете страни“, изјави Чак Шумер, лидер на малцинството во Сенатот.

„Во изминативе неколку дена имаше многу реторика за тоа чија блокада е ова и кој треба да се обвини. Имаше многу обвиненија, но се надевам дека ќе може да го надминеме тоа и дека ќе најдеме начин како потворно да ја отвориме Владата“, изјави Џеф Флејк, сенатор од Аризона.

Блокадата на финансирањето на американската Влада стапи на сила во петокот на полноќ, по неуспешниот обид на Републиканците и Демократите да постигнат договор за Буџетот. Претсетавничкиот дом на Конгресот изгласа закон со кој се продолжува финансирањето на буџетот до 16-ти февруари, но Сенатот не го потврди и покрај интензивните преговори и интервенцијата од претседателот Доналд Трамп.

Тој телефонски разговарал со лидерите во Конгресот и неколку членови на својот кабинет за влијанието на финансиската блокада на американската влада. Сара Хакаби, портпарол на Белата куќа изјави дека продолжуваат напорно да работат на деблокада на финансирањето на Владата, со цел Армијата и нивните семејства и американскиот народ да бидат згрижени.

Демократите го условуваат гласањето со договорот за заштита на депортацијата на 700 илјади млади имигранти кои се доведени во земјата како деца и останале нелегално. Трамп ја прекина програмата од времето на неговиот претходник Барак Обама кој овозможуваше заштита на младите имигранти. Ова е прва блокада на сојузната влада од октомври 2013-ти година, која траеше 16 дена.

Во Македонија живеат 1.350.000 Македонци, сите во земјава, нема Македонци во опкружувањето- пишува во извештајот на Комитетот за надворешни работи на Британскиот Парламент објавен денеска. Направен е забележителен напредок за евроатлантските интеграции, 70 насто од анкетираните се за приклучување кон НАТО. Македонија сѐ уште ја спречува блокадата од Грција поради разликата околу името- пишува во извештајот за Западен Балкан.„Македонска пролет, по одреден период на политичка нестабилност“- е оценката на Комисијата за меѓународни односи на Парламентот на Велика Британија. Во извештајот е сублимирано дека и покрај дводеценискиот спор за името со Грција, во Македонија 70% од населението се залага за пристапување кон евроатланските интеграции, особено кон НАТО.

„Министерот за надворешни работи Никола Димитров верува дека има шанси за напредок. Тој се надева дека ќе ја претстави Македонија како сојузниук на Грција и ќе изгради позитивна врска за решавање на спорот со имато“- е наведено во извештајот на Британскиот Парламент.

Во деталната анализа за политчките прилики на Западен Балкан опфатена е и етничката структура на народите. Според овој документ, во Македонија живеат 1.350.000 Македонци, и нѐ нема како малцинство во нашето опкружување, од друга страна Србија има 20% дијаспора во соседството, додека пак Албанија го држи приматот со 47% од своето население, најмногу во Косово и во Македонија.

Сѐ уште отвореното прашање меѓу Белград и Приштина, може да се прелее во Босна и Херцеговина и Македонија, се вели во извештајот на Британскиот Парламент.

Западен Балкан сѐ уште пресатвува извор на нестабилност во Европа. Вестминстер препорачува да не се брза со интеграција доколку државите не се целосно подготвени, а евроатланските институции да не ги намалуваат критеримите за членство.

Повисокиот суд чекаше Вишото јавно обвинителство да одговори на жалбите за да може да закаже седница. Апелација денеска ќе одлучува за притворот на Оливер Поповски, актерот Владо Јовановски и Горан Ѓошевски.За во 14 часот во Апелацискиот суд се закажани јавните седници на коишто се одлучува за притворите на осомничените кои според обвинителството учествувале во настаните од 27 април. Во притвор се 23-ца, но до второстепениот суд се пристигнати 16 жалби на одлуката на Кривичниот совет за продолжување на притворите.

Повисокиот суд чекаше Вишото јавно обвинителство да одговори на жалбите за да може да закаже седница. Апелација денеска ќе одлучува за притворот на Оливер Поповски, актерот Владо Јовановски и Горан Ѓошевски.

Меѓу притворените се и тројцата пратеници Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, а истрага се води и против поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков како и организаторите на протестите „За заедничка Македонија“, Борис Дамовски, Игор Дурловски и Богдан Илиевски.

Вицепремиерот Османи со порака од Атина- имаме историска шанса, но и обврска да ставиме точка на прашањето за името. На 17-ти јануари нова рудна разговори во Њујорк.Новата рунда разговори за разликата за името ќе се одржи на 17-ти јануари во Њујорк, меѓу посредникот Метју Нимиц и претставниците на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Теренот се подготвува. Вицепремиерот Бујар Османи по средбите во Атина со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас и алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека имаме историска шанса да ставиме точка на прашањето со името.

„2018-та година преставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на нашата земја. Како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани, имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја пропуштиме оваа шанса“, изјави Османи.

Вицепремиерот за европски прашања со своите грчки домаќини констатирале дека има исклучителен напредок во комуникацииите меѓу двете соседни земји и најави дека во наредниот период ќе се засилат мерките за градење доверба во економијата, културата, образованието, екологијата, меѓуграничната соработка, енергетиката и во траспортот.

Од грчкото МНР за МТВ изјавија дека е правило разговорите за името да се одржуваат со минимална медиумска покриеност. Шефот на грчката дипломатија Коѕијас пред посетата со Османи изјави дека Грција е за сложено име со географска одредница, појаснувајќи дека коалицискиот партнер и министер за одбрана Панос Каменос се противи на употребата на терминот Македонија на грчки јазик.

Според Коѕијас, во Грција не е потребно распишување на референдум за евентуалното решение за името.

Претседателот на Владата, Зоран Заев ќе раководи со Советот надлежен за спроведување на стратегијата во правосудството- ова е решено на вчерашната владина седница. Владеењето на правото е еден од критериумите за придружување кон ЕУ и НАТО.Нов Совет за следење на спроведувањето на судските реформи ќе биде формиран до крајот на јануари, информира владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Сѐ уште не се открива кој и колкумина ќе членуваат во новото владино тело, но со него ќе раководи премиерот Зоран Заев. Од Владата велат дека досегашниот совет во Министерството за правда успешно и професионлано си ја завршил работата зададена со планот во делот 3 и 6.

Владата не сака да навлегува во конкретни расправи во однос на преговорите за името, но се оди кон тоа дека постои можно решение кое одговара на двете страни, посочи владиниот портпарол, одговорајќи на новинарски прашања.

БЕСА ќе ги поддржи реформските закони кои ќе стигнат во Собранието. Оваа партија и ДПА нема да влезат во Владата.

Бошњаковски информираше дека Владата го доставила до Собранието Предлог- законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на укажувачите. На седницата е назначен и главен државен пазарен инспектор и дека се утврдени неколку други кадровски решенија.

Бошњаковски информираше дека премиерот со неговото семејство до 17-ти јануари ќе биде на зимски одмор во Италија.

Предлог буџетот на Министерството за труд и социјална политика за 2018-та година е највисок во износ, во споредба со сите ресори затоа што најголем дел од средствата одат директно кај граѓаните, изјави на денешната прес-конференција министерката Царовска.Идната година Министерството за труд и социјална политика ќе располага со буџет од 43 милијарди 376 милиони и 583 илјади денари. Според министерката Мила Царовска, ова министерство ќе има најголем буџет од сите останати ресори.

Предлог буџетот на Министерството за труд и социјална политика за 2018-та година е највисок во износ, во споредба со сите ресори затоа што најголем дел од средствата одат директно кај граѓаните, изјави на денешната прес-конференција министерката Царовска.

Најголема поддршка ќе имаат граѓаните кои се корисници на социјални надоместоци, за кои се предвидени осум милјарди денари. Најголемо зголемување на средства има во областа на детската заштита поради констатираните катастрофални состојби, а со цел поголем опфат на деца и подобрување на просторните и кадровските капацитети за згрижување на децата. За оваа намена предвидени се 1.578.290.000 денари. За изградба и опремување детски градинки и објекти за социјална заштита се планирани 58 милиони денари.

Царовска вели дека санкции ќе има за работодавачите кои не исплаќаат минимална плата, бидејќи тоа е кривично дело, но вели, потребни се докази. Во буџетот за догодина планирани се и средства за активни мерки за вработување и тоа во износ од 287.500.000 денари. Голем дел од буџетот, или 29 милијарди 158 милиони денари се за стабилност, редовна исплата на пензии и редовното усогласување на пензиите.

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски и членовите на ДИК, Дума и Милев поднесоа оставки од функциите.Претседателот на Државната изборна комисијата Александар Чичаковски и членовите од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев поднеле оставки. Барањето за предвремен престанок на функцијата го доставиле до собраниската архива. Првиот човек на изборното тело за МИА изјавил дека оставката ја поднел од личен чин. Премиерот Заев вели дека со ова е испратена порака за морално и етичко однесување.

„Го поздравувам чинот што го поднесоа сите, а тоа е враќање на парите назад во Буџетот, а истовремено поднесоа и лична одговорност како морален чекор, веројатно заради критиките на јавноста. Се работи за професионалци за коишто јас ќе водам грижа и понатаму, но истовремено, испратија сериозна порака на морално и етичко однесување кога јавноста знае да реагира, веројатно заради нетранспарентноста на одлуката којашто ја донесоја и поради тоа што претходно не ја информираа јавноста“, изјави премиерот Зоран Заев.

Потегот доаѓа по прозивката на американскиот амбасадор, Џес Бејли дека членовите на Државната изборна комисија си поделиле надоместоци за последните неколку изборни циклуси, а за тоа не ја известиле јавноста.

Членовите на ДИК на седница донесоа одлука парите да ги донираат или да ги вратат. Мандатот на овој состав на ДИК почна во 2015-та година, а истекува во 2020-та.

За разрешување на член на ДИК, треба да гласаат две третини од пратениците во Собранието.

По три години пауза, нова рунда разговори за разликите околу името. Во Брисел средба на посредникот на Обединетите нации, Нимиц со преговарачите Наумовски и Василакис.Посредникот на ОН за разликата за името, Метју Нимиц во Брисел ја почна новата рунда разговори со одвоени средби со претставниците на Грција и на Македонија, Адамантиос Василакис и Васко Наумовски. Од Обединетите нации за јавниот сервис велат дека станува збор за нов обид за приближување на позициите.

„Господинот Нимиц, личниот пратеник на Генералниот секретар, се состанува со претставниците на Грција и на ПЈР Македонија, во Брисел, Белгија, денеска и утре, односно понеделник и вторник. Состанокот е дел од напорите на ОН за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение за името. Ќе оцениме по средбите, и ако има потреба можеби ќе излеземе и со изјава за разговорите по нивното завршување. Тешко е да се каже кога ќе биде следната средба. Го препуштаме тоа на посредникот“, изјави Фархан Хаг, заменик- портпарол на Генералниот секретар на ОН.

Информациите од Обединетите нации се дека Нимиц не излегол со нов предлог, туку разговарал за динамиката и форматот на идните рунди разговори, за што побрзо да се изнајде решение за името.

Посредникот ги слушнал ставовите на двете страни, по што вообичаено дава можност претставниците Василакис и Наумовски да ги информираат министерствата за надворешни работи во Атина и во Скопје.

Нимиц изразил оптимизам од новата клима за решавање на спорот и смета дека сега е добро време за да се најде решение за Македонија да се доближи до остварување на членството во НАТО и во ЕУ.

Најавите се дека утре Нимиц ќе има заедничка средба со преговарачите, по која се очекува да се договори идната рунда разговори.