зЗдравје

Научниците тврдат дека не постои сомнеж во поглед на фактот дека оние луѓе кои што во својата исхрана почесто предност даваат на свежото овошје и зеленчук се во многу подобра здравствена состојба и се чувствуваат посреќни.

Истражувањето кое пристига од универзитетот Харвард додава дека благодетите од овошјето и зеленчукот подразбираат дека со честа консумација ние имаме повисоко ниво каротеноиди во крвниот систем.

Токму тие состојки се главните активатори на „среќното чувство“ што може да не следи во текот на целиот ден.

Податоците покажуваат дека луѓето кои јадат најмалку три порции овошје и зеленчук дневно се посреќни и стојат настрана од ризичните однесувања како што се пушењето и претерувањето во алкохол.

An edible rainbow of nummy fruits and vegetables

Веќе 4000 години лимонот не се заобиколува во природното лекување и кулинарство. Богат е со витамин Ц и калиум, а содржи и доволна количина на магнезиум, калциум и фосфор. Свежо исцеден сок од лимон во чаша со млака вода е природен лек за зајакнување на имунитетот и “чистач” на организмот кој исто така го олеснува процесот на слабеење.

За зајакнување против вируси и бактерии се препорачува терапија со лимон во текот на шест недели. Покрај свежо исцедениот соц од лимон, за терапија е потребна и јаболкова киселина, која можете да си ја купете од било кој маркет или можете и да ја направите и дома.

Киселина со лимон

Подгответе 4 лимони и 7,5 децилитри јаболкова киселина. Исцедете го сокот и ставете го заедно само со жолтата кора во тегла од еден литар. Загрејте ја јаболковата киселина на 50 до 60 степени и потоа ставете ја во теглата со лимонот. Затворете ја добро теглата и протресете, па оставете да одстои 2 недели на собна температура. За тоа време теглата тресете ја секој ден. После две недели киселината со лимонот исцедете ја со цедилка. Потоа можете да го употребувате и за салати, за подготовка на риба бидејќи е извонреден зачин.

Терапија со лимон

За терапијата која треба да се практикува секој ден ви се потребни 6 лимони и шише од 100 милилитри. Шишето треба да биде со заматено стакло како лимоновиот сок би се сочувал од штетни влијанија од светлината.

Бело воденикаво пилешко или бледо парче свинска кременадла, која не е прошарана со бела маснотија се сигурен знак дека таквото месо, во најмала рака е полно со антибиотици, хормони или адетиви.

Од најголемо значење е декларацијата. Најдобрата причина да не купите колбаси, виршли или салами е ако на декларацијата стои ознака MSM. Тоа значи дека месото е машински сепарирано, сомелено заедно со коските, кои пак се главната состојка во која се депонирани сите антибиотици, хормони, тешки метали и останати отрови кои животното ги изело во текот на животот.

Истото важи и кога на декларацијата ќе пронајдете емулгатори нитрити, обележани со E249, E250, E251 i E252. Штетни се затоа што со аминокиселините од месото создаваат канцерогено соединение – нитрозамин. Уште една причина да го избегнете производот е ако на декларацијата воочите полифосфати, обележани со E451, E452 i E453 – според експертите, тие се генотоксични т.е. ги оштетуваат гените.

Особено е важно да ги избегнувате производите што содржат Е407 т.е. карагенан. Е407 се лепи за ѕидовите на цревата и создава ранички кои имаат ризик да се претворат во рак на дебелото црево.

Дополнително, проверете дали производот содржи одредени подобрувачи на вкусот, како глутаминат. Неговото присуство обично е доказ дека во содржината нема месо.

Сеедно, избегнувајте децата да ги храните со преработени месни производи, особено не паштети и виршли. Во краен случај, со малку труд, паштета можете да направите и сами.

Свежо месо

Кога купувате месо, на пример, свински шницли, внимавајте дали месото е прошарано со масни жилички. Ако е, тие животни и не биле така лошо хранети. Но, ако нема ни грам бела маснотија, а од месото истекува водичка, доказ е дека на животните им биле давани хормони за раст и антибиотици.

При спремањето на месото, треба да внимавате да не загори. Во загорената маса се појавува соединение диоксин, кое исто така е канцерогено. Најдобро е да го варите, да го печете завиено во фолија во рерна или тефлон, во масло, а може и на скара. При последниов случај, водете сметка да го ставите месото на решетката откако јагленот ќе престане да чади и кога ќе се создаде јак жар.

Името му е моќно – “зелена машина”, а во него одат само три работи! Ги топи вишокот килограми за три недели.

1 лажиче зелен чај

3 ловорови листови

1 стапче цимет

Подготовка:

Се подготвува многу лесно, ставете околу половина литар вода во тенџере на оган и кога ќе проврие, додадете ги трите состојки. Изгасете ја топлината и оставете ги состојките во топлата вода 15 минути, а потоа процедете ја течноста.

Како се користи?

Треба да испиете три чаши дневно, но чајот не треба да го пиете повеќе од 3 недели! Првата чаша на празен стомак, веднаш штом ќе станете од спиење, втората веднаш по појадокот, а третата навечер, пред да си легнете.

Предупредување:

Овој напиток не треба да го користат бремени жени и доилки.

Начинот на исхрана, секојдневните стресови, алкохолот и тутунот, но и генетиката, се фактори кои влијаат на настанувањето брчки. Сувата кожа е склона кон брчки на кожата на лицето и затоа мора да водите повеќе сметка во тој случај.

Хидратацијата и исхраната на кожата бараат и внатрешна и надворешна нега.

Внесот на течности во организмот е клучна карика како и внесот на антиоксиданси кои ги има во некои намирници како ананас, црно чоколадо, домати, јаткасти плодови, бадеми, како и бобичесто овошје.

Боровниците и капините го зголемуваат производството на колаген, затоа не штедете, ако саката да ја вратите еластичноста на кожата.

Откако ќе се погрижите за доволен внес на витамини и минерали неопходни за убавината, испробајте ја секундарната техника за подмладување.

Нанесете маска од мед и лимон, кокосово масло, а сокот од морков значително ќе ја освежи кожата на лицето.

Држете се до овие правила и ќе бидете презадоволни од резултатите.

Доколку ве мачи крвниот притисок, дефинитивно мора да ги промените навиките во исхраната и пред се да го намалите внесувањето на сол и маснотии и да го зголемите внесувањето на вода во организмот. Но, освен тоа, во борбата против овој „тивок убиец” ќе ви помогне и уште еден, мирислив зачин.

Неколку истражувања потврдија дека систолниот (горен) и дијастолниот (долен) крвен притисок, можат да бидат намалени со помош на познатиот зачин – цимет.

Доколку додадете два грама (или половина мала лажичка) цимет во вашата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен притисок.

„Топло го препорачувам вклучувањето на цимет во исхраната, но немојте да мислите дека само со тоа ќе успеете да го намалите крвниот притисок. Храната во целина треба да се прилагоди на здравствената состојба. Вожбите се исто така неопходни, бидејќи нив сигурно ниту еден зачин нема да може да ги замени”, пишува авторот на книгата „The SooperfoodsRr Diet”, Венди Бразилијан.

Освен во десертите, циметот лесно можете да го додадете во појадокот па со него да го посипете кафето или јогуртот со житарки.

Backdrop Movie The Hitman's Bodyguard 2017

The Hitman’s Bodyguard (2017)

Director : Patrick Hughes.
Writer : Tom O’Connor.
Producer : Les Weldon, David Ellison.
Release : August 16, 2017
Country : United States of America.
Production Company : Millennium Films, Cristaldi Pictures, Campbell Grobman Films, Tom de Mol Productions, Nu Boyana Film Studios, Skydance Media, East Light Media.
Language : Français, English, Pусский.
Runtime : 118 min.
Genre : Action, Comedy.

Movie ‘The Hitman’s Bodyguard’ was released in August 16, 2017 in genre Action. Patrick Hughes was directed this movie and starring by Ryan Reynolds. This movie tell story about The world’s top bodyguard gets a new client, a hit man who must testify at the International Court of Justice. They must put their differences aside and work together to make it to the trial on time.

Watch Full Movie The Hitman’s Bodyguard (2017)

Do not miss to Watch movie The Hitman’s Bodyguard (2017) Online for free with your family. only 2 step you can Watch or download this movie with high quality video. Come and join us! because very much movie can you watch free streaming.

Watch Full Movie Online The Hitman's Bodyguard (2017)

Incoming search term :

streaming The Hitman’s Bodyguard 2017 film, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Megashare, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Free, download The Hitman’s Bodyguard movie now, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Free 123movie, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Free hulu, The Hitman’s Bodyguard film, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online 123movies, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Free megashare, watch movie The Hitman’s Bodyguard 2017 now, The Hitman’s Bodyguard 2017 film trailer, streaming The Hitman’s Bodyguard, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Free Viooz, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Viooz, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Free Putlocker, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online 123movie, Streaming The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Free Megashare, movie The Hitman’s Bodyguard streaming, The Hitman’s Bodyguard 2017 live streaming movie, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Free netflix, film The Hitman’s Bodyguard 2017, The Hitman’s Bodyguard 2017 Watch Online, The Hitman’s Bodyguard live streaming film, download movie The Hitman’s Bodyguard 2017 now, The Hitman’s Bodyguard 2017 film download, watch full The Hitman’s Bodyguard 2017 movie, Streaming The Hitman’s Bodyguard 2017 For Free Online, streaming The Hitman’s Bodyguard movie, watch full film The Hitman’s Bodyguard 2017 online, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 Online Putlocker, download full film The Hitman’s Bodyguard 2017, watch The Hitman’s Bodyguard 2017 film online now, watch full The Hitman’s Bodyguard film, Watch The Hitman’s Bodyguard 2017 For Free online, live streaming movie The Hitman’s Bodyguard 2017 online,

Watch Movie Online The Lion Woman (2017)
 • The Lion Woman (2017)

 • Duration
  126 mins
  Genre
  Drama.
 • In Cinemas
  September 14, 2017
  Language
  Norsk.
 • Country
  Norway.
 • Watch Movie Online The Lion Woman (2017)

Plot For The Lion Woman

‘The Lion Woman’ is a movie genre Drama, was released in September 14, 2017. Vibeke Idsøe was directed this movie and starring by Rolf Lassgård. This movie tell story about Eva Arctander is born with hypertrichosis, meaning that she is covered from head to toe with fine blonde hair. Her father is so ashamed of her that he hides her away from the world in their apartment. However, Eva’s nanny fights for her right to be treated like everyone else.

DIRECTOR

Vibeke Idsøe.

Writer

Vibeke Idsøe.

Production Company

Filmkameratene AS.

Incoming search term :

live streaming film The Lion Woman 2017, Watch The Lion Woman 2017 Online Putlocker, watch full The Lion Woman 2017 film online, Streaming The Lion Woman 2017 For Free Online, Watch The Lion Woman 2017 Online Free 123movie, Watch The Lion Woman 2017 Online Free Putlocker, download movie The Lion Woman 2017 now, Watch The Lion Woman 2017 For Free online, Streaming The Lion Woman 2017 Online Free Megashare, watch full The Lion Woman movie, watch full movie The Lion Woman online, watch movie The Lion Woman now, download movie The Lion Woman 2017, Watch The Lion Woman 2017 Online Free netflix, Watch The Lion Woman 2017 Online Free megashare, The Lion Woman movie streaming, The Lion Woman 2017 live streaming film, Watch The Lion Woman 2017 Online 123movies, watch full film The Lion Woman 2017 online, Watch The Lion Woman 2017 Online Free Viooz, watch full The Lion Woman film, trailer film The Lion Woman, download film The Lion Woman now, Watch The Lion Woman 2017 Online Free hulu, Watch The Lion Woman 2017 Online Free, The Lion Woman 2017 Watch Online, film The Lion Woman online streaming, Watch The Lion Woman 2017 Online Megashare, Watch The Lion Woman 2017 Online Viooz, watch The Lion Woman 2017 film online now, Watch The Lion Woman 2017 Online 123movie, movie The Lion Woman 2017 streaming, watch full film The Lion Woman, download The Lion Woman movie now, live streaming movie The Lion Woman 2017 online, film The Lion Woman 2017 online,

Backdrop Movie Annika Bengtzon: Crime Reporter - Studio Sex 2012

Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex (2012) HD

Director : Agneta Fagerström-Olsson.
Producer : Jenny Gilbertsson.
Release : July 18, 2012
Country : Sweden.
Production Company : Nordisk Film, Degeto Film, Yellow Bird Films, TV4 Nordisk Television.
Language : svenska.
Runtime : 90
Genre : Crime, Drama.

Movie ‘Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex’ was released in July 18, 2012 in genre Crime. Agneta Fagerström-Olsson was directed this movie and starring by Malin Crépin. This movie tell story about A stripper at the club Studio Six is murdered. A political scandal takes off when the Minister of Commerce appears to have been at the club. He resigns – but only to hide an even bigger secret.

Streaming Movie Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex (2012) Online

Do not miss to Watch movie Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex (2012) Online for free with your family. only 2 step you can Watch or download this movie with high quality video. Come and join us! because very much movie can you watch free streaming.

Watch Movie Online Annika Bengtzon: Crime Reporter - Studio Sex (2012)

Incoming search term :

Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Full Episodes Watch Online, streaming Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex movie, Watch Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Online Free, Watch Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Online Putlocker, film Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex trailer, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 English Episode, live streaming film Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex online, download full movie Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012, Watch Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Online Megashare, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Episodes Watch Online, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Watch Online, watch full Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex movie online, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Full Episodes Online, watch full Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 film, Watch Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Online Free Putlocker, streaming Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 film, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 HD English Full Episodes Download, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Online Free Megashare, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 English Full Episodes Free Download, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex movie trailer, streaming movie Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 English Episodes Free Watch Online, movie Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex download, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 English Full Episodes Download, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Full Episode, Watch Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Online Viooz, download full film Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex, Watch Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Online Free Viooz, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 For Free online, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 English Full Episodes Watch Online, watch full film Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex live streaming film, watch full movie Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012, watch movie Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex now, streaming Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 HD Full Episodes Online, Watch Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Online Free megashare, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 English Full Episodes Online Free Download, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Episodes Online, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 streaming, Watch Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 Online Free putlocker, watch full Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex movie, watch Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex movie now, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 For Free Online, Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 English Episodes, watch Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex film now, watch full film Annika Bengtzon: Crime Reporter – Studio Sex 2012 online.

Backdrop Movie Rings 2017

Rings (2017)

Director : F. Javier Gutiérrez.
Producer : Walter F. Parkes, Laurie MacDonald.
Release : February 1, 2017
Country : United States of America.
Production Company : Paramount Pictures, Vertigo Entertainment, Macari/Edelstein, Parkes+MacDonald Image Nation, Waddieish Claretrap.
Language : English.
Runtime : 102 min.
Genre : Horror.

‘Rings’ is a movie genre Horror, was released in February 1, 2017. F. Javier Gutiérrez was directed this movie and starring by Matilda Anna Ingrid Lutz. This movie tell story about Julia becomes worried about her boyfriend, Holt when he explores the dark urban legend of a mysterious videotape said to kill the watcher seven days after viewing. She sacrifices herself to save her boyfriend and in doing so makes a horrifying discovery: there is a “movie within the movie” that no one has ever seen before.

Download and Watch Movie Rings (2017)

Do not miss to Watch movie Rings (2017) Online for free with your family. only 2 step you can Watch or download this movie with high quality video. Come and join us! because very much movie can you watch free streaming.

Watch Movie Online Rings (2017)

Incoming search term :

Rings 2017 Watch Online, Rings live streaming movie, Watch Rings 2017 Online Free, Rings film download, streaming Rings movie, trailer film Rings 2017, download full movie Rings 2017, Watch Rings 2017 Online Megashare, live streaming movie Rings, Watch Rings 2017 Online Free netflix, Streaming Rings 2017 Online Free Megashare, download film Rings, watch Rings 2017 movie now, film Rings 2017, Watch Rings 2017 Online Putlocker, Watch Rings 2017 Online Free megashare, Rings 2017 film trailer, movie Rings 2017 trailer, Watch Rings 2017 Online Free Viooz, Watch Rings 2017 Online Viooz, Watch Rings 2017 For Free online, film Rings 2017 streaming, Watch Rings 2017 Online Free hulu, Streaming Rings 2017 For Free Online, Watch Rings 2017 Online Free Putlocker, film Rings download, Rings 2017 movie download, watch full film Rings online, Watch Rings 2017 Online 123movie, Watch Rings 2017 Online 123movies, Watch Rings 2017 Online Free 123movie,

Download and Watch Full Movie Justice League (2017)
 • Justice League (2017)

 • Duration
  86 mins
  Genre
  Action, Adventure, Fantasy, Science Fiction.
 • In Cinemas
  November 15, 2017
  Language
  English.
 • Country
  United States of America.
 • Streaming Full Movie Justice League (2017) Online

Plot For Justice League

Movie ‘Justice League’ was released in November 15, 2017 in genre Action. Zack Snyder was directed this movie and starring by Ben Affleck. This movie tell story about Fueled by his restored faith in humanity and inspired by Superman’s selfless act, Bruce Wayne and Diana Prince assemble a team of metahumans consisting of Barry Allen, Arthur Curry, and Victor Stone to face the catastrophic threat of Steppenwolf and the Parademons who are on the hunt for three Mother Boxes on Earth.

DIRECTOR

Zack Snyder.

Producer

Deborah Snyder, Charles Roven, Jon Berg.

Writer

David S. Goyer, Chris Terrio, Zack Snyder, Joss Whedon.

Production Company

DC Comics, Kennedy Miller Productions, Lin Pictures, Warner Bros., DC Entertainment, RatPac-Dune Entertainment, Cruel and Unusual Films.

Incoming search term :

Watch Justice League 2017 Online Megashare, Watch Justice League 2017 Online Viooz, watch Justice League 2017 movie now, streaming film Justice League 2017, Watch Justice League 2017 Online Putlocker, watch Justice League film now, streaming Justice League 2017 movie, download Justice League movie now, download Justice League movie, streaming movie Justice League, Watch Justice League 2017 Online Free, download movie Justice League, Streaming Justice League 2017 Online Free Megashare, Watch Justice League 2017 Online Free 123movie, Watch Justice League 2017 Online Free hulu, film Justice League streaming, Watch Justice League 2017 Online 123movie, film Justice League 2017 download, watch full Justice League film online, Justice League live streaming film online, Watch Justice League 2017 Online Free Viooz, Watch Justice League 2017 Online Free netflix, download film Justice League, movie Justice League 2017, watch film Justice League 2017 now, Watch Justice League 2017 Online Free Putlocker, Streaming Justice League 2017 For Free Online, watch full film Justice League 2017, Watch Justice League 2017 For Free online, Watch Justice League 2017 Online Free megashare, Justice League movie, movie Justice League trailer, Watch Justice League 2017 Online 123movies, live streaming film Justice League 2017 online, Justice League 2017 Watch Online, download full film Justice League 2017, Justice League 2017 movie download,

Backdrop Movie Valerian and the City of a Thousand Planets 2017

Valerian and the City of a Thousand Planets (2017)

Director : Luc Besson.
Writer : Luc Besson.
Producer : Luc Besson, Virginie Besson-Silla.
Release : July 20, 2017
Country : France.
Production Company : EuropaCorp.
Language : Français, English.
Runtime : 137 min.
Genre : Adventure, Science Fiction, Action.

Movie ‘Valerian and the City of a Thousand Planets’ was released in July 20, 2017 in genre Adventure. Luc Besson was directed this movie and starring by Dane DeHaan. This movie tell story about In the 28th century, Valerian and Laureline are special operatives charged with keeping order throughout the human territories. On assignment from the Minister of Defense, the two undertake a mission to Alpha, an ever-expanding metropolis where species from across the universe have converged over centuries to share knowledge, intelligence, and cultures. At the center of Alpha is a mysterious dark force which threatens the peaceful existence of the City of a Thousand Planets, and Valerian and Laureline must race to identify the menace and safeguard not just Alpha, but the future of the universe.

Watch Movie Online Valerian and the City of a Thousand Planets (2017)

Do not miss to Watch movie Valerian and the City of a Thousand Planets (2017) Online for free with your family. only 2 step you can Watch or download this movie with high quality video. Come and join us! because very much movie can you watch free streaming.

Streaming Movie Valerian and the City of a Thousand Planets (2017)

Incoming search term :

film Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 download, watch full movie Valerian and the City of a Thousand Planets, watch Valerian and the City of a Thousand Planets film online now, movie Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 streaming, live streaming movie Valerian and the City of a Thousand Planets online, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Megashare, watch full film Valerian and the City of a Thousand Planets online, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Free hulu, watch full Valerian and the City of a Thousand Planets film online, Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Watch Online, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Free Putlocker, watch full Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 movie online, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Free, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Putlocker, Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 film download, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online 123movies, watch full movie Valerian and the City of a Thousand Planets online, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Free megashare, watch Valerian and the City of a Thousand Planets film now, Streaming Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 For Free Online, streaming film Valerian and the City of a Thousand Planets 2017, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Viooz, Streaming Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Free Megashare, trailer film Valerian and the City of a Thousand Planets, film Valerian and the City of a Thousand Planets, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Free 123movie, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online 123movie, streaming Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 movie, movie Valerian and the City of a Thousand Planets download, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Free netflix, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 Online Free Viooz, Watch Valerian and the City of a Thousand Planets 2017 For Free online,

Едно истражување спроведено од Универзитетот Лондон покажува дека исхраната на децата на долг рок влијае врз нивниот коефициент на интелигенција. Со ова истражување се настојувало да се открие дали главниот оброк во денот делува на когнитивните способности на децата.

Преку 4.000 деца на возраст од 3-5 години биле дел од оваа студија. Резултатите од студијата покажуваат дека децата кои често консумираат брза храна имаат понизок коефициент на интелигенција, во споредба со децата кои консумираат свежа и домашно приготвена храна.

Дополнително, утврдено е дека децата кои доаѓаат од семејства со понизок социо-економски статус јадат почесто брза и нездрава храна и со тоа имаат понизок коефициент на интелигенција. Оваа студија укажува дека училиштата и родителите мора да посветат многу внимание на исхраната и да им помогнат на децата да ги развијат нивните когнитивни способности со помош на храната.

На сите ни е познато дека Јелена Карлеуша и Ким Кардашијан, покрај големите облини, многу често го делат и модниот вкус. Поради тоа не сме изненадени што повторно носат идентична комбинација.Во краток бел топ со длабоко деколте и хеланки во nude нијанса, и ЈК и Ким максимално ги нагласија своите атрибути, а цел изглед го надополнија со yeezy чизми.

Додека Ким својот аутфит го надополни со мантил и златно ланче, Јелена се одлучи за едноставна трака за коса и темни наочари. Која ви се допаѓа повеќе?

Откријте како да спречите лепење на тестенините и како можете да ја искористите водата во која се вареле тестенините.

И најважно кои се 5-те грешки кои скоро сите ги прават при варење тестенини:

1. Користите премал сад за варење

Кога зборуваме за тестенини, големината е навистина важна т.е. важно е да готвите во голем сад со многу вода затоа што во текот на варењето тестенините ќе се прошират и бараат многу простор. Ако не се варат во доволно вода ќе станат лепливи и кашести.

2. Прерано ја посолувате водата

Стручњаците велат дека треба да посолите веќе кога ќе зоврие водата – токму пред да ги ставите тестенините. Така, тие подобро ќе ја апсорбираат солта. Затоа, не посолувајте на почетокот од готвењето, додека водата е ладна.

3. Ставате масло во водата

Многу луѓе истураат масло во водата затоа што слушнале дека тогаш тестенините нема да бидат лепливи. Проблемот со лепливоста ќе го решите така што редовно ќе ги мешате тестенините за време на готвењето, а избегнувајте додавање масло затоа што ќе се создаде масен слој на тестенините поради кои сосовите ќе се лизгаат од нив.

4. Ги цедите тестенините

Со оваа постапка всушност го цедите вкусот и природниот скроб кој се наоѓа во водата од тестенините. Наместо да ги цедите, директно сервирајте ги со вилушка или лажица со дупчиња.

5. Ја фрлате водата во која се вареле тестенините

Голема количина од претходно спомнатиот скроб останува водата по варењето и готвачите советуваат дека токму со таа вода треба да го згуснете сосот кој сакате да го подготвите со тестенините. Затоа, заборавете на додавањето брашно.