Шампионот стартува на 24.јули

Ракометарите на Вардар, првиот собир пред почетокот на новата сезона, ќе го имаат на 24 јули во Скопје. Клубот соопшти дека до почетокот на сезоната црвено-црните ќе настапат на два турнири, во Германија и во Франција, а на 18. август, во Струга, против Металург, Вардар ќе го одигра и натпреварот од Супер купот на Македонија.

Евроспкиот првак од пред две сезони започнува нова ера во клупската историја откако голем број на играчи, заедно со тренерот Раул Гонзалес, си заминаа од клубот. Во новата сезона Вардар од клупата ќе го предводи Гарсија Парондо, а до почетокот на подготвките треба да биде комплетиран составот.

Според програмата, од 24.јули до 31.јули ќе се работи во Скопје каде ќе се извршат сите потребни лекарски прегледи. Потоа, екипата ќе замине на подготовки на Крањска Гора во Словенија, а потоа Вардар ќе отпатува за Германија.

Турнирот во Германија е планиран во перидот од 10. до 1. август. Според програмата, прв противник на Вардар ќе биде Хамбург.

Следниот ден (11 август) во зависност од исходот од првиот натпревар, Вардар ќе одигра уште две средби со ривали од другите натпревари.

На овој турнир ќе играат и екипите на: Лајпциг, Монпелје, Фуксе Берлин и Кристијанштад.

Од Германија, ракометарите на Вардар ќе се вратат во Скопје, а на 18.август е натпреварот против Металург во Струга.

како завршен дел од подготвките е турнирто во Стразбур, каде покрај Вардар ќе учествуваат ПСЖ, Мешков Брест, Нант, Монпелје и Веспрем. Црвено-црните се во група со ПСЖ и Мешков Брест.

Коментарите се затворени.