Локален фокус

На 33. Меѓународен Театарски Фестивал во Липецк, Русија, претставата “Три Сестри”, во режија на Трајче Ѓорѓиев, а во изведба на Народниот Театар “Бора Станковиќ” од Врање, Србија, ја освои наградата за најдобра претстава на фестивалот.

Американскиот писател Џорџ Сондерс ја освои овогодинешната Букерова награда за романот „Линколн во Бардо“ (Lincoln in the Bardo) и со ова стана вториот Американец добитник на оваа награда, објави „Би-би-си“.

Книгата зборува за жалоста на Абрахам Линколн после смртта на неговиот син и посетата на неговиот гроб. Првиот роман на Сондерс „Линколн во Бардо“ се случува во текот на една ноќ на гробишта, а членовите на жири комисијата за деделување на наградата го пофалија романот како „потполно оригинален“ и „длабоко потресен“. Наградата му ја врачила војвотката од Корнвол, Камила.

– Моите приказни се помалку мрачни, цинични и научнофантастични, и не пронаоѓав начин да пристапам на сериозен материјал. Пробав тоа да го направам неколку пати и не ми успеваше, па помислив ‘или немој тоа воопшто да го правиш или почекај да проживееш доволно за да го направиш како треба – изјавил Сондерс.

Инаку, Сондерс досега беше најпознат по кратките раскази, за кои добил повеќе награди.

Во конкуренцијата за Букеровата награда беа и британските авторки Али Смит и Фиона Мозли, Американците Пол Остер и Емили Фридланд и британско-пакистанскиот писател Мошин Хамид.

Наградата се доделува за најдобрите дела нашишани на англиски јазик.

Македонската пијанистка Дуња Иванова, на 22 септември (петок) ќе одржи рецитал во Киното Култура во Скопје со почеток во 19 часот, а кој ќе го посвети на култниот јапонски композитор Руичи Сакамото.

На програмата се неговите најпознати дела, меѓу кои и The Sheltering Sky, A Flower is not a Flower, Whuthering Heights, SolitudeEnergy, FlowParolibe, Merry Christmas, Mr. Lawrence… Концертот претставува дел од Манифестацијата ,,Нов културен бран” поддржана од Министерството за култура на РМ.

Дуња Иванова (1985) магистрира на вокално-инструменталниот оддел на Факултетот за музичка уметност во Скопје во класата по пијано (2010), магистрира (2009) и докторира (2015) на катедрата за естетика на Институтот за филозофија на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје.Учествува со свои трудови од областа на музичката теорија и практика на трибините на здружението на педагозите по пијано на Македонија ЕПТА, на конференциите на Институтот за истражување и архивирање музика ИРАМ, на научно-стручни собири на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.

Од 2007 година работи како наставник по пијано во ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“ – Скопје.

Автор е на книгите ,,Рецепцијата на музичкото дело во естетичките теории на 20-от век“ (2016), „Естетското доживување на музиката“ (2010), на публикациите „Мултиапликативната примена на музиката во образовниот процес кај децата“ (2010) и „Децата и музиката во виртуелната реалност“ (2012).

Женскиот вокален етно состав Езерки и оркестарот 7/8, како дел од Хрватско-македонското друштво од Загреб, Република Хрватска, во организација на Агенцијата за иселеништво на Република Македонија, ќе одржи мини турнеја во неколку градови во Македонија.
Работејќи повеќе од 22 години, етно составот Езерки и оркестарот 7/8 ја негуваат македонската традиционална и староградска музика.
Вториот концерт ќе се одржи во НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид на 16 септември 2017 со почеток во 19:30 часот, каде воедно ќе биде прикажан и документарниот филм под наслов “Лудуваме за Македонија”.
Дојдете и слушнете песни како “Македонско девојче”, “Ако умрам, ил загинам” или пак “Битола, мој роден крај”. Влезот е бесплатен!

„Музиката и поединецот“ е темата на годинашното 42. издание на „Струшка музичка есен“ кое ќе се одржува од денеска до 10 септември во Струга.

Поканети се автори чии трудови ќе се осврнат на делувањето на индивидуите кои извршиле одредени влијанија врз различните аспекти кои ја допираат музичката уметност, при тоа не ограничувајќи се само на прогресивните и позитивните креации, туку и на негативните влијанија.

Како и секоја година, во рамки на конференцијата ќе се одбележат јубилеите на македонските творци и тоа: 80 години од раѓањето на композиторите Благој Цанев и Сотир Голабовски и на музичкиот писател Јелица Тодорчевска, 90 години од раѓањето и 10 години од смртта на композиторот и музиколог Драгослав Ортаков, 70 години од раѓањето на композиторот Илија Пејовски и 60 години од раѓањето на музикологот Марко Коловски.

Организатор на манифестацијата е Сојузот на композиторите на Македонија – СОКОМ, а селектори годинава се д-р Мирјана Павловска – Шулајковска и м-р Елени Новаковска.

Вкупно 20 студенти ќе се запишат на новата катедра по современ танц која се отвора на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип од учебната 2017-2018 година. Конкрусот е веќе отворен. Катедрата за современ танц, која ќе ја води вонредниот професор Д-р Рисима Рисимкин. Катедрата ќе функционира во рамките на Филмската академија и е планирано да овозможи образовна програма на европско ниво.

– Многу се радувам што се отвара оваа Катедра при еден државен универзитет бидејќи тоа конкретно значи дека студентите ќе можат во рамките на определената квота да доаѓаат и доколку се талентирани и го љубат танцот без проблем да студираат на една врвна и извонредна европска програма – вели Рисимкин.

Идејата за една ваква Катедра за современ танц е зачната некаде пред десеттина години. Во 2008 бил потпишал договор за соработка помеѓу Културниот центар „Интерарт“ и Ротердамската академија за танц при универзитетот КОДАРТС во Холандија, за да две години подоцна започне да функционира Скопје танцова академија при универзитетот ЕСРА. Оваа танцова академија во изминатиот период финансиски беше поддржана од амбасадата на Кралството Холандија во Македонија и работеше како единствена академија за современ танц со програма за создавање современи танчери во првиот циклус на студии, не само во Македонија, туку и во целиот регион.

Студиите по современ танц на УГД се програма дизајнирана како тригодишен циклус, во кој преку интензивна практична и теоретска настава, студентите ќе добијат комплетно академско образование во областа.

Згора на тоа покрај домашниот стручен кадар, програмата ќе ја спроведуваат и врвни педагози од странство, а студентите ќе имаат можност за практична работа и нови продукции.

Програмата ќе ја спроведуваат и врвни педагози од странство, а студентите ќе имаат можност за практична работа и нови продукции.

Инаку, планирано е Катедрата да остварува соработка со партнерски образовни институции од Холандија, Швајцарија, повеќе aкадемии и универзитети за танц од Европа и Кина. Со тоа се отвара можност за студентска размена и привлекување на странски студенти, што во иднина ќе овозможи Македонија да ги подгрева своите амбиции да стане еден од водечките центри во областа на едукацијата за современ танц.

На островот Лидо во Венеција вечерва започнува 74-то издание на најстариот филмски фестивал во светот, Венецијанскиот филмски фестивал, којшто ќе трае од 30 август до 9 септември.

Вкупно 21 филм се во трката за наградата „Златен лав“. Американската актерка Анет Бенинг ќе биде претседателка на жирито на 74-то издание на Фестивалот.

– Време беше да ја прекинеме долгата листа на машки претседатели и да ја повикаме брилијантната, талентирана и инспиративна жена да го предводи нашето жири за меѓународната натпреварувачка програма – вели Алберто Барбера, директор на фестивалот.

Бенинг четири пати беше номинирана за „оскар“ и, како што изјави, почестена е што ќе го предводи жирито во Венеција.

– Се радувам дека ќе гледам филмови и ќе работам со колегите од жирито во славењето на најдоброто од годинешната светска кинематографија – порача таа.

Пред Бенинг, последна жена на чело на жирито беше француската актерка Катрин Денев во 2006 година. Освен неа, таа чест ја имаа и кинеската актерка Гонг Ли во 2002 година и новозеландската режисерка Џејн Кемпион во 1997 година.„Златен лав“ за животно дело на фестивалот во Венеција ќе им биде доделен на американските актери Џејн Фонда и Роберт Редфорд.

Организторите соопштија дека вкупно 21 филмско остварување ќе се натпреавруваат за главната награда. На списокот на филмови има остварувања кои се во режија на Џорџ Клуни, Гилјермо дел Торо и Дарен Аронофски.

Фестивалот почнува со „Смалување“ на американскиот режисер Александер Пејн, кој ќе биде прикажан надвор од конкуренција.

Документарниот филм „Avec I‘amour“ (Со љубов) во режија на Илија Цветковски денеска ќе биде прикажан во Центарот за култура во Битола.

Филмот раскажува за пензионираниот професор по биологија Дионис Пашлаков од Неготино кој има страст да купува олдтајмери и сон му е да отвори музеј во кој ќе ги смести старите автомобили.

Премиерно пред домашната публика филмот беше прикажан во мај во рамки на фестивалот „Македокс“, а има учествувано и на неколку светски фестивали во Минхен, Торонто и Сараево.

Со филмот „Смалување“ на американскиот режисер Александар Пејн синоќа беше отворен Филмскиот фестивал во Венеција. Мет Дејмон ја толкува главната улога во научнофнатастичната драма која беше поздравена како освежување, пишува „АФП“.

Весникот „Холивуд рипертер“ филмот го оцени како „креативен полн погодок“, а „Варајети фер“ напиша дека станува збор за скокотлива и забавна приказна.

На 74. издание на Фествалот за главната награда „Златен лав“ се натпреваруваат 21 филм. Свечената церемонија на затворањето на Фестивалот е на 9 септември.Ќе бидат прикажани 71 филм, од холивудски блокбастери до документарци како што е делото на кинескиот уметник Аи Веивеј за глобалнатта мигрантска криза.

Меѓу ѕвездите кои ќе се појават на црвениот техип оваа година се Џорџ Клуни, Џулијан Мур, Хавиер Бардем, Пенелопе Круз и Роберт Редфорд.

Претседателката на жирито, американската актерка Анет Бенинг оценува дека претстои долг пат до постигнување на еднаквост меѓу мажот и жената во филмската уметност, иако изгледа дека работите се движат во позитивна насока.

Последен пат жена претседаваше со жирито во Венеција пред 11 години. Таа чест ја имаше Кетрин Денев во 2006 година.

Poster Movie Transformers: The Last Knight 2017

Transformers: The Last Knight (2017)

Director : Michael Bay.
Writer : Steven Spielberg, Michael Bay, Zak Penn, Art Marcum, Matt Holloway, Jeff Pinkner, Steven S. DeKnight, Robert Kirkman, Christina Hodson, Lindsey Beer.
Producer : Steven Spielberg, Don Murphy, Akiva Goldsman, Ian Bryce, Lorenzo di Bonaventura.
Release : June 21, 2017
Country : United States of America.
Production Company : Paramount Pictures, Di Bonaventura Pictures, Angry Films, Hasbro Studios.
Language : English.
Runtime : 149 min.
Genre : Action, Science Fiction, Thriller, Adventure.

‘Transformers: The Last Knight’ is a movie genre Action, was released in June 21, 2017. Michael Bay was directed this movie and starring by Mark Wahlberg. This movie tell story about Autobots and Decepticons are at war, with humans on the sidelines. Optimus Prime is gone. The key to saving our future lies buried in the secrets of the past, in the hidden history of Transformers on Earth.

Streaming Full Movie Transformers: The Last Knight (2017)

Do not miss to Watch movie Transformers: The Last Knight (2017) Online for free with your family. only 2 step you can Watch or download this movie with high quality video. Come and join us! because very much movie can you watch free streaming.

Watch and Download Movie Transformers: The Last Knight (2017)

Incoming search term :

watch Transformers: The Last Knight film now, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online Free netflix, download movie Transformers: The Last Knight, trailer movie Transformers: The Last Knight, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online Free Putlocker, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online Megashare, Transformers: The Last Knight film trailer, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online Free, watch full Transformers: The Last Knight film, streaming movie Transformers: The Last Knight 2017, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online Free hulu, Transformers: The Last Knight 2017 live streaming film online, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online Putlocker, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online Free megashare, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online 123movie, film Transformers: The Last Knight streaming, Watch Transformers: The Last Knight 2017 For Free online, movie Transformers: The Last Knight 2017 streaming, download Transformers: The Last Knight 2017 movie now, watch full Transformers: The Last Knight film online, live streaming film Transformers: The Last Knight, Transformers: The Last Knight 2017 Watch Online, movie Transformers: The Last Knight trailer, Transformers: The Last Knight movie streaming, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online Free Viooz, Streaming Transformers: The Last Knight 2017 For Free Online, Streaming Transformers: The Last Knight 2017 Online Free Megashare, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online 123movies, streaming Transformers: The Last Knight 2017 movie, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online Free 123movie, Watch Transformers: The Last Knight 2017 Online Viooz,

Backdrop Movie A Cure for Wellness 2017

A Cure for Wellness (2017)

Director : Gore Verbinski.
Producer : Gore Verbinski, Arnon Milchan, David Crockett.
Release : February 15, 2017
Country : Germany, United States of America.
Production Company : Studio Babelsberg, Regency Enterprises, Twentieth Century Fox, New Regency Pictures, TSG Entertainment, Blind Wink Productions.
Language : English, Deutsch.
Runtime : 146 min.
Genre : Mystery, Thriller, Horror, Science Fiction.

‘A Cure for Wellness’ is a movie genre Mystery, was released in February 15, 2017. Gore Verbinski was directed this movie and starring by Dane DeHaan. This movie tell story about An ambitious young executive is sent to retrieve his company’s CEO from an idyllic but mysterious “wellness center” at a remote location in the Swiss Alps but soon suspects that the spa’s miraculous treatments are not what they seem.

Watch Full Movie A Cure for Wellness (2017)

Do not miss to Watch movie A Cure for Wellness (2017) Online for free with your family. only 2 step you can Watch or download this movie with high quality video. Come and join us! because very much movie can you watch free streaming.

Watch Full Movie Online A Cure for Wellness (2017)

Incoming search term :

watch full A Cure for Wellness 2017 movie online, Watch A Cure for Wellness 2017 Online Viooz, Watch A Cure for Wellness 2017 Online Free megashare, streaming A Cure for Wellness 2017, streaming movie A Cure for Wellness, A Cure for Wellness 2017 live streaming film, Watch A Cure for Wellness 2017 Online Free netflix, watch movie A Cure for Wellness now, A Cure for Wellness 2017 Watch Online, Watch A Cure for Wellness 2017 Online Free Viooz, Watch A Cure for Wellness 2017 Online Megashare, A Cure for Wellness 2017 live streaming movie, movie A Cure for Wellness trailer, streaming film A Cure for Wellness, Watch A Cure for Wellness 2017 For Free online, A Cure for Wellness live streaming film online, Watch A Cure for Wellness 2017 Online Putlocker, Watch A Cure for Wellness 2017 Online 123movie, Watch A Cure for Wellness 2017 Online Free, film A Cure for Wellness online, Watch A Cure for Wellness 2017 Online 123movies, Watch A Cure for Wellness 2017 Online Free Putlocker, film A Cure for Wellness, trailer movie A Cure for Wellness, download film A Cure for Wellness, A Cure for Wellness streaming, Streaming A Cure for Wellness 2017 For Free Online, Watch A Cure for Wellness 2017 Online Free hulu, download film A Cure for Wellness 2017 now, film A Cure for Wellness trailer, download full movie A Cure for Wellness 2017, Watch A Cure for Wellness 2017 Online Free 123movie, trailer film A Cure for Wellness 2017, Streaming A Cure for Wellness 2017 Online Free Megashare, watch A Cure for Wellness movie online now, streaming A Cure for Wellness movie,

Poster Movie Power Rangers 2017

Power Rangers (2017)

Director : Dean Israelite.
Producer : Wyck Godfrey, Roberto Orci, Marty Bowen, Haim Saban, Brian Casentini.
Release : March 23, 2017
Country : United States of America, Canada.
Production Company : Lionsgate, Saban Brands.
Language : English.
Runtime : 124 min.
Genre : Action, Adventure, Science Fiction.

‘Power Rangers’ is a movie genre Action, was released in March 23, 2017. Dean Israelite was directed this movie and starring by Dacre Montgomery. This movie tell story about Saban’s Power Rangers follows five ordinary teens who must become something extraordinary when they learn that their small town of Angel Grove — and the world — is on the verge of being obliterated by an alien threat. Chosen by destiny, our heroes quickly discover they are the only ones who can save the planet. But to do so, they will have to overcome their real-life issues and before it’s too late, band together as the Power Rangers.

Watch Full Movie Online Power Rangers (2017)

Do not miss to Watch movie Power Rangers (2017) Online for free with your family. only 2 step you can Watch or download this movie with high quality video. Come and join us! because very much movie can you watch free streaming.

Streaming Movie Power Rangers (2017)

Incoming search term :

Power Rangers 2017 live streaming film online, Watch Power Rangers 2017 Online Free Putlocker, Watch Power Rangers 2017 Online Free megashare, trailer film Power Rangers, streaming Power Rangers 2017 movie, streaming Power Rangers 2017, download movie Power Rangers 2017 now, Power Rangers live streaming movie, Power Rangers 2017 streaming, watch film Power Rangers now, movie Power Rangers trailer, live streaming movie Power Rangers, download full film Power Rangers 2017, Power Rangers movie, Streaming Power Rangers 2017 For Free Online, streaming movie Power Rangers, watch full movie Power Rangers 2017 online, Power Rangers 2017 Watch Online, Streaming Power Rangers 2017 Online Free Megashare, Watch Power Rangers 2017 Online Putlocker, Watch Power Rangers 2017 Online Free, Watch Power Rangers 2017 Online Free hulu, live streaming film Power Rangers 2017 online, Watch Power Rangers 2017 For Free online, watch full film Power Rangers online, Watch Power Rangers 2017 Online Viooz, Watch Power Rangers 2017 Online 123movie, Watch Power Rangers 2017 Online Free netflix, Watch Power Rangers 2017 Online Free 123movie, live streaming film Power Rangers 2017, Watch Power Rangers 2017 Online Megashare, Watch Power Rangers 2017 Online Free Viooz, film Power Rangers download, Watch Power Rangers 2017 Online 123movies, film Power Rangers, download full movie Power Rangers,

Backdrop Movie King Arthur: Legend of the Sword 2017

King Arthur: Legend of the Sword (2017)

Director : Guy Ritchie.
Producer : Steve Clark-Hall, Akiva Goldsman, Joby Harold, Guy Ritchie, Lionel Wigram, Tory Tunnell.
Release : April 27, 2017
Country : United States of America.
Production Company : Village Roadshow Pictures, Weed Road Pictures, Warner Bros., Wigram Productions, Safehouse Pictures.
Language : English, ภาษาไทย.
Runtime : 126 min.
Genre : Action, Drama, Fantasy.

Movie ‘King Arthur: Legend of the Sword’ was released in April 27, 2017 in genre Action. Guy Ritchie was directed this movie and starring by Charlie Hunnam. This movie tell story about When the child Arthur’s father is murdered, Vortigern, Arthur’s uncle, seizes the crown. Robbed of his birthright and with no idea who he truly is, Arthur comes up the hard way in the back alleys of the city. But once he pulls the sword Excalibur from the stone, his life is turned upside down and he is forced to acknowledge his true legacy… whether he likes it or not.

Watch Movie Online King Arthur: Legend of the Sword (2017)

Do not miss to Watch movie King Arthur: Legend of the Sword (2017) Online for free with your family. only 2 step you can Watch or download this movie with high quality video. Come and join us! because very much movie can you watch free streaming.

Download and Watch Full Movie King Arthur: Legend of the Sword (2017)

Incoming search term :

Streaming King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Free Megashare, watch full movie King Arthur: Legend of the Sword 2017, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Free, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Free megashare, watch full King Arthur: Legend of the Sword movie, King Arthur: Legend of the Sword 2017 movie trailer, trailer film King Arthur: Legend of the Sword, King Arthur: Legend of the Sword movie download, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Megashare, streaming King Arthur: Legend of the Sword film, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Free Putlocker, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Free 123movie, download King Arthur: Legend of the Sword 2017 movie, live streaming movie King Arthur: Legend of the Sword, live streaming film King Arthur: Legend of the Sword 2017 online, Streaming King Arthur: Legend of the Sword 2017 For Free Online, streaming film King Arthur: Legend of the Sword 2017, film King Arthur: Legend of the Sword online, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Free Viooz, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Viooz, King Arthur: Legend of the Sword 2017 film trailer, King Arthur: Legend of the Sword streaming, watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 film now, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 For Free online, download film King Arthur: Legend of the Sword 2017 now, watch full King Arthur: Legend of the Sword film, download King Arthur: Legend of the Sword 2017 movie now, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Free netflix, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online 123movies, film King Arthur: Legend of the Sword streaming, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Putlocker, King Arthur: Legend of the Sword 2017 Watch Online, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online 123movie, download full film King Arthur: Legend of the Sword, Watch King Arthur: Legend of the Sword 2017 Online Free hulu, movie King Arthur: Legend of the Sword trailer,

Backdrop Movie Atomic Blonde 2017

Atomic Blonde (2017)

Director : David Leitch.
Producer : Charlize Theron, A.J. Dix, Eric Gitter, Beth Kono, Kelly McCormick, Peter Schwerin.
Release : July 26, 2017
Country : Sweden, United States of America, Germany.
Production Company : Denver and Delilah Productions, Film i Väst, Focus Features, 87Eleven, Closed on Mondays Entertainment.
Language : svenska, English, Deutsch, Pусский.
Runtime : 115 min.
Genre : Action, Thriller.

Movie ‘Atomic Blonde’ was released in July 26, 2017 in genre Action. David Leitch was directed this movie and starring by Charlize Theron. This movie tell story about An undercover MI6 agent is sent to Berlin during the Cold War to investigate the murder of a fellow agent and recover a missing list of double agents.

Download and Watch Full Movie Atomic Blonde (2017)

Do not miss to Watch movie Atomic Blonde (2017) Online for free with your family. only 2 step you can Watch or download this movie with high quality video. Come and join us! because very much movie can you watch free streaming.

Watch and Download Movie Atomic Blonde (2017)

Incoming search term :

Watch Atomic Blonde 2017 Online Free megashare, Watch Atomic Blonde 2017 Online 123movies, Watch Atomic Blonde 2017 Online Free, Watch Atomic Blonde 2017 Online Free Putlocker, Atomic Blonde 2017 film, Watch Atomic Blonde 2017 Online Megashare, movie Atomic Blonde 2017 download, watch Atomic Blonde 2017 film online now, Watch Atomic Blonde 2017 Online Viooz, Atomic Blonde movie, Streaming Atomic Blonde 2017 For Free Online, download movie Atomic Blonde 2017, movie Atomic Blonde 2017, Watch Atomic Blonde 2017 Online Free hulu, watch movie Atomic Blonde 2017 now, Atomic Blonde live streaming film online, download Atomic Blonde 2017 movie, trailer movie Atomic Blonde 2017, Watch Atomic Blonde 2017 Online 123movie, Watch Atomic Blonde 2017 For Free online, Watch Atomic Blonde 2017 Online Free 123movie, download movie Atomic Blonde 2017 now, Watch Atomic Blonde 2017 Online Free netflix, Watch Atomic Blonde 2017 Online Putlocker, Watch Atomic Blonde 2017 Online Free Viooz, watch Atomic Blonde 2017 movie now, watch full Atomic Blonde 2017 film, Atomic Blonde 2017 Watch Online, Atomic Blonde live streaming movie, watch full Atomic Blonde 2017 movie online, film Atomic Blonde 2017, watch full Atomic Blonde movie, Atomic Blonde film trailer, Streaming Atomic Blonde 2017 Online Free Megashare, Atomic Blonde 2017 live streaming film,

Комисијата за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“ – за најдобра поетска книга на македонски јазик, издадена помеѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата, од пристигнатите 38 книги од 37 автори на конкурсот, направи поширок избор од 10 книги, а потоа и потесен избор од пет книги, согласно Правилникот за наградата.

Прво беа избрани следните книги (според абучен ред на презимето на авторот): Лидија Давидовска „Духовна архива“ (издание на „Антолог“), Јовица Ивановски „Со слободна рака“ (Табернакул), Зоран Јакимоски „Задачите се зададени“ (ПНВ Публикации), Јосип Коцев „Напишана тишина“ (Или-или), Владимир Мартиновски „Внатрешни планини“ (Кликер маркетинг), Трајан Петровски „Јас и Црна Арапина“ (Македонска реч), Михаил Ренџов „Јас. Елегии“ (Макавеј), Благој Самоников „Непроѕирна светлина“ (Центар за културна иницијатива – Штип, СУМ), Наташа Сарџоска „Жива вода“ (Макавеј), Стојан Тарапуза „Скаменет сон“ (Дијалог).

Во потесен избор од пет книги комисијата ги избра следните поетски остварувања (според азбучниот ред на презимињата на авторите):

„Со слободна рака“ од Јовица Ивановски

„Напишана тишина“ од Јосип Коцев

„Внатрешни планини“ од Владимир Мартиновски

„Јас. Елегии“ од Михаил Ренџов

„Жива вода“ од Наташа Сарџоска

Составот на жири-комисијата, согласно Правилникот за работа, и понатаму останува таен до донесувањето на конечната одлука. Како и во изминатите неколку години во посебна програмска содржина на претстојниот фестивал ќе бидат претставени поетите чии книги се нашле во потесниот избор од пет книги, на ден пред официјалното соопштување на добитникот.

Добитникот на најпрестижното годишно национално признание за поезија во Македонија, наградата „Браќа Миладиновци“ за 2017, ќе биде соопштен на официјална прес-конференција на жири-комисијата, која ќе се одржи за време на фестивалот на 25.08.2017 година.

Оваа година СВП за половина го зголеми фондот на најпрестижната книжевна награда за творештво на македонски јазик, а како дел од истата е и превод на книгата на добитникот на еден странски јазик, соопштија од Струшките вечери на поезијата.